לתת זה קל, לדבר על זה- הרבה פחות קל

לתת זה קל, לדבר על זה- הרבה פחות קל

//לתת זה קל, לדבר על זה- הרבה פחות קל

שולה מוזס מדברת על חשיבות שיח על נתינה:
בשבילי ובשביל בעלי נתינה היא דרך חיים. חונכנו להקשיב לצרכים של אחרים, ולא בגלל שהיינו עשירים. שנינו גדלנו במשפחות לא בעלות יכולת כלכלית, ניצולי שואה, אני ברומניה והוא בקיבוץ, אבל המשפחות שלנו תמיד נתנו, לא רק כסף. כאשר קיבלנו סכום כסף משמעותי היה לנו ברור שאנחנו צריכים לתת בחזרה לחברה.
ב- 2001 יסדנו את תכנית למרחב שתומכת בצעירים ללא עורף משפחתי שמתקשים להגשים את הפוטנציאל שלהם ללא תמיכה זו ונגזרים עליהם חיים של השרדות. התכנית עוזרת להם להפוך לאזרחים עצמאיים כמוכם וכמוני.
מאז אנחנו עוסקים בזה, אני מעורבת ברמה היום יומית- וזה קל כי זה מה שאני אוהבת לעשות. אז לתת זה קל, אבל לדבר על נתינה- זה כבר לא: מה עם הפרטיות שלנו? והאם זו שחצנות? אולי עדיף מתן בסתר?
ואז פגשתי את אלי, בחור צעיר בן 26, יתום משני הוריו, גדל אצל סבתו בשכונה לא קלה. הוא בא לחגוג איתי את סיום התכנית לאחר 8 שנים, כשכבר יש לו תואר ראשון. הכרתי אותו וחיבבתי אותו מאוד. אלי שיתף אותי במה שהוא קיבל מלמרחב: כשהוא הגיע העתיד שלו לא נראה לו מבטיח והוא לא ידע לאן חייו הולכים. אם מישהו היה בא אליו ומבקש ממנו עזרה הוא היה אומר לו שהוא משוגע- הוא לא יעזור כי לו לא עזרו. ואז הוא הגיע ל"למרחב" ופגש כל כך הרבה אנשים שרצו לעזור לו ובאמת עזרו, הם הושיטו לו יד וגרמו לו להבין שהעולם יכול להיות טוב ושהאנשים האלו עוזרים לעולם להיות טוב יותר, והוא רוצה להיות אחד מהם. אלי שיתף שכיום הוא ממהר לעזור בכל פעם שהוא נדרש לתרום דם היות והוא בעל סוג דם נדיר, וזו היכולת שלו לעזור.
קבלתי עור ברווז באותה שיחה וזה קורה לי גם עכשיו כשאני מדברת עליו. הבנתי שהשיחה איתו על נתינה עוררה בי השראה, וכאשר אני לא מדברת על הנתינה אני מפספסת את ההזדמנות לעורר השראה באחרים, לגרום לאחרים להצטרף למעגל הנתינה וביחד להפוך את העולם לטוב יותר.
אז כמו שאמרתי- לתת זה קל, לדבר על זה- הרבה פחות קל, ולמרות זאת אני מתגברת על החשש שלי, ומדברת על זה שלתת כסף למען אחרים זו לא בושה ולא מביך, ולדבר על זה -זה לא מביך וזו לא התרברבות – אלא הזדמנות לתת השראה.

*דבריה כפי שמובאים כאן הם אינם ציטוט מדוייק אלא סיכום ברוח הדברים. את הנאום המלא מתוך כנס JFN 2019 ניתן לראות כאן.

שתף את הפוסט

לשם שינוי ביחד

"לשם שינוי ביחד" – יכולים נותנים משפיעים, בהתכנסות של חברי המליאה ליום שלם שכולו מוקדש לחשיבה על מה עשינו והשגנו עד כה, מהם הנכסים וההזדמנויות לבניית תכנית עשייה ממוקדת לעתיד הקרוב. [...]

מפגש בבנק דרייפוס על צמיחתה של הנתינה בישראל

עסק משפחתי לדורות, פילנתרופיה – אגואיזם או אלטרואיזם? כנראה שגם וגם... שמחנו להשתתף בערב של בנק דרייפוס להציג נתונים על צמיחתה של הנתינה בישראל, לשתף מהי השקעה חברתית, תשואה חברתית והרווח האישי העצום, הסיפוק [...]

רמי ליפמן ואילון תירוש בשיחה מרתקת על היום שאחרי האקזיט

מהי אסטרטגיית ההשקעות העסקיות שלכם? האם הצלחה עבורך היא יותר מאשר רק רווח כספי? ביום שאחרי האקזיט- איך מייצרים משמעות נוספת להצלחה? איך ממנפים את ההזדמנויות החדשות לעשייה חברתית? רמי ליפמן ואילון תירוש, יזמים [...]