המשימה שלנו 2018-04-22T08:29:03+00:00

המשימה שלנו

המשימה שלנו:

להגדיל את מספר בעלי היכולת המשקיעים במגזר החברתי בישראל, באופן משמעותי ובר קיימא.

למגזר החברתי תפקיד מהותי בקיום חברה ישראלית חזקה ואיכותית. אנו מאמינים שמגזר חברתי חזק המספק מענה מיטבי לצרכי החברה, הוא קריטי לחברה הישראלית. אבל, חסרים משאבים במגזר החברתי.

ההשקעה הפילנתרופית של אנשים פרטיים יכולה להוביל שינוי רחב ומשמעותי בתחום חברתי שבו בחרו לפעול. השקעה פרטית זו, בשונה מהשקעה ממשלתית, מקדמת את החדשנות, ממקדת מאמצים ומהווה הלכה למעשה את מנוע הצמיחה של המגזר החברתי ואף מאיצה תהליכים רב מגזריים לצמצום פערים. אך היקף ההשקעה הפרטית כיום אינו מספיק. רק 16.4% מסך ההכנסות של המלכ"רים מגיע מהשקעה פרטית מהארץ ומחו"ל.
קיים פער בין יכולת ההשקעה של בעלי יכולת לבין ההשקעות הפילנתרופיות בפועל. רק כ-1 מיליארד ₪ בשנה מתוך כ- 4 מיליארד ₪ של תרומות ממשקי בית מגיעים מתרומות גדולות מעל 100 אלף ₪ בשנה.

האתגרים להם אנחנו נותנים מענה:

  • חוסר במשאבים בכלל והשקעות חברתיות בפרט במגזר החברתי.
  • קיים פער בין יכולת ההשקעה של בעלי יכולת, להשקעות חברתיות שלהם בפועל.
  • מעבר מתרומה אקראית, מזדמנת לנתינה שהיא השקעה חברתית מתוכננת ומשמעותית של בעלי יכולת בישראל.

יוזמת יכולים נותנים פועלת לעודד ולסייע לבעלי יכולת בהפיכתם למשקיעים חברתיים. אנו מציעים התנסות מעשית והקניית כלים ומיומנות להשקעה חברתית, ללא ציפייה או בקשה לתרום בחזרה לגוף מסוים וכל העת מלווים ע"י משקיעים חברתיים ותיקים בדרך להשקעה החברתית הראשונה שלך.

קהל היעד שלנו: בעלי יכולת בישראל, שאינם משקיעים חברתיים.
לפי דוח העושר העולמי של קרדיט סוויס  2017, חיים בישראל כ- 10,000 בתי אב עם הון פנוי של לפחות חמישה מיליון דולר, אבל בהתאם להערכות, רק 1000 משפחות תורמות 100,000 ₪ או יותר בשנה.

איך אנחנו עושים את זה?

  • קבוצת משקיעים חברתיים המובילה את היוזמה
  • עידוד וקידום השקעה חברתית בקרב בעלי יכולת
  • דוגמה אישית כהנעה לפעולה
  • חשיפת הערך החברתי והאישי הטמון בהשקעה
  • מתן כלים מעשיים להתנסות בהשקעה חברתית

השקעה חברתית היא השקעה כספית בעשייה חברתית הבאה לענות על צורך חברתי ו/או אזרחי. השקעה כספית לצד מעורבות אישית, הצופה תשואה חברתית ולה תגמול חברתי ואישי רב למוטב ולמשקיע.

מליאת יכולים נותנים הנה הועד המנהל של היוזמה, ומהווה את קבוצת העבודה של משקיעים ומשקיעות חברתיים ישראלים הפועלים יחד להצמחת פילנתרופיה ישראלית, פרטית (מההון האישי), מעורבת, מחוללת שינוי, משפיעה.
יוזמת יכולים נותנים אינה קרן פילנתרופית, לכן היא אינה מגייסת משאבים או מחלקת מענקים. זוהי קבוצת עבודה הפועלת לשינוי תרבות הנתינה בקרב בעלי יכולת בישראל. האג'נדה היחידה שלנו היא הגדלת מספר המשקיעים החברתיים בישראל. היוזמה מאפשרת מסע להכרת ההזדמנויות שהחברה הישראלית מעניקה לנו להשפיע לחיוב בתחומים מגוונים, כל אחד ואחת לפי תפיסת עולמו, היכן שתבחרו ובדרך שלכם.

הצוות

מיה לפיד עדות
מנהלת היוזמה
ליוזמת יכולים נותנים הגעתי מהעולם היהודי, מגוון תפקידים בארגונים העוסקים בחיזוק תחושת שייכות, זהות יהודית וקשרי הקהילות היהודיות והחברה בישראל. תפקידי הקודמים כללו, בין השאר, פיתוח ארגוני בבית התפוצות שכלל היגוי והטמעה של התכנית האסטרטגית והובלת תהליך המיתוג מחדש בהפיכתו למוזיאון העם היהודי, ניהול דסק צפו"א במכבי תנועה עולמית ושליחות מטעם הסוכה"י לפדרציה היהודית ותנועת "הבונים דרור" בפילדלפיה, ארה"ב. אני חברה בוועד המנהל של שתי עמותות – קרן בקטנה ועמותת ניצנים. בעלת תואר ראשון במדעי ההתנהגות מהמכללה האקדמית של ת"א-יפו ו-MBA בהצטיינות מהמכללה ללימודים אקדמיים. נשואה, שלושה ילדים וגרה בשפיים.
נועה שחר
רכזת היוזמה
ליוזמת יכולים נותנים הגעתי אחרי עבודה בעמותת מידות המקדמת אפקטיביות במגזר החברתי. קודם לכן עבדתי מספר שנים כמפיקה בפועל במגוון תכניות טלוויזיה. בעלת תואר ראשון במדעי המדינה וספרות מאוניברסיטת תל אביב וסטודנטית לתואר שני בתכנית רודרמן ללימודי יהדות ארצות הברית. כיום גרה ברמת גן עם בן זוגי ושני ילדינו.

דפנה בפאנל שעסק בניהול מוסדות תרבות ואגודות ידידים וגיוס תרומות

יוני 11th, 2018|סגור לתגובות על דפנה בפאנל שעסק בניהול מוסדות תרבות ואגודות ידידים וגיוס תרומות

על ההבדלים בין תרבות נתינה בארה"ב לתרבות הנתינה בישראל, על האומנות ככלי לשינוי חברתי אך לא תמיד נתפסת ככזו, והקושי לגייס משקיעים חברתיים לתחום זה: כל זאת ועוד נדונו בפאנל שהנחתה דפנה מיתר נחמד [...]

יוזמת יכולים נותנים בכנס מומנטום

יוני 11th, 2018|סגור לתגובות על יוזמת יכולים נותנים בכנס מומנטום

יוזמת יכולים נותנים בכנס מומנטום שעסק בנתינה כמפתח להצלחה אישית: שמחנו לפגוש את קהילת JWRP ישראל , לספר על מגמות חיוביות בפילנתרופיה הישראלית ולשתף בסיפור האישי של שולה והמסע שלה בדרך להפיכתה למשקיעה חברתית. [...]

פיליפ בערב Invest for a change על הפיכת העושר לאושר

יוני 11th, 2018|סגור לתגובות על פיליפ בערב Invest for a change על הפיכת העושר לאושר

פיליפ וייל, חבר יוזמת יכולים נותנים, שיתף את הקהל הרב בערב Invest for a change בתובנות שלו על הפיכת העושר לאושר: אנחנו רוצים שיזכרו אותנו ע"פ הערכים שאנחנו פועלים לפיהם, אנחנו גדלים בחברה וצריכים [...]