כנס הישראלי לפילנתרופיה 2017

הכנס הישראלי לפילנתרופיה 2017- דברי פתיחה מאת דפנה מיתר נחמד

//הכנס הישראלי לפילנתרופיה 2017- דברי פתיחה מאת דפנה מיתר נחמד

הכנס הישראלי לפילנתרופיה 2017- דברי פתיחה מאת דפנה מיתר נחמד:

חברותי וחברי, מכובדי, כולם, בוקר טוב,

פילנתרופיה עושים ביחד, בשיתוף פעולה.
לא פלא שעל אף עושרו הרב, ביל גייטס הזמין את וורן באפט ואחרים להצטרף אליו.
זהו הלקח הראשון שלמדתי מעיסוקי בפילנתרופיה בחמש עשרה השנים האחרונות.
ברוכים הבאים לכנס הפילנתרופיה הישראלי הראשון, שלא היה מתקיים ללא שיתוף פעולה של:
פורום הקרנות בישראל, Jewish Funders Network, יכולים נותנים והמכון למשפט ופילנתרופיה בפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב, שיזמו את קיומו והובילו את הדיונים שקדמו לו במהלך החודשים האחרונים.
נפלה בחלקי הזכות להיות שותפה בשלושה מתוך ארבעת הארגונים. באמת חבל שאינני חברה בפורום הקרנות, אני בטוחה שהייתי לומדת מכם הרבה…
מי היה מאמין לפני עשר שנים ויותר ש-190 אישה ואיש עסוקים ביותר, יתקבצו יחד בבוקר יום רביעי לוהט בחודש יולי הישראלי, לדון במצב הפילנתרופיה הישראלית.
תודה לכל אחת ואחד מכם על האמון בעצם ההשתתפות בכנס ובתהליך ההכנה לקראתו. ובמיוחד על תרומתכם החשובה לשיפור וקידום החברה בישראל, על מגוון המטרות, הפעילויות והמיזמים והיוזמות שאתם מייצגים.
בטוחני שתסכימו עמי שהכנס היום הוא נקודת ציון חשובה בהתפתחות הפילנתרופיה הישראלית. או מדויק יותר לומר, בהכרה בה.
כולנו מודעים לתלונות ולקיטורים על כי "ישראלים לא תורמים", על המצב בו ישראל מסתמכת על יהודי התפוצות למימון פרויקטים חברתיים, תרבותיים וחינוכיים, אשר כה חיוניים להקטנת פערים בחברתנו המשוסעת ולשיפור מצבן של אוכלוסיות חלשות.
ובכן, מסתבר שמשהו טוב קורה וכולנו הנמצאים כאן היום, עדות חיה לכך.
יותר ויותר אנשים מבינים את תפקידם החשוב של אנשים פרטיים, קרנות וקרנות ציבוריות בשדה הציבורי, בתמיכה מימון וליווי של עמותות וארגוני החברה האזרחית שעושים עבודת קודש במגוון רב של תחומים בכל רחבי הארץ.
אך בהכרה אין די.
יושבי אולם זה המלא מפה לפה מאמינים בנתינה משמעותית הנעשית בצורה סדורה ונכונה.
גם אם המטרה והמיזם לעיתים בוחרים בנו יותר משאנו בוחרים בהם, וגם אם נקלענו לפילנתרופיה בגלל ה"בטן" וה"לב" ולא בגלל הראש, בשלב מסוים מגיעה ההכרה כי יש כאן משהו גדול. שהתהליך עצמו: זיהוי המטרות, ניפוי רעשי הרקע, בחירת השותפים, תהליך ההתקשרות, אופן העשייה, הדיווח והצורך בהסקת מסקנות ובדיקת התוצאה- כל אלה ראויים לתשומת לב וחשיבה מסודרת על מנת להצליח.

במילים אחרות, כאשר אתה עובר מרכישת כרטיסים לערבי כרטיסים לגאלה, ותורם מקרי לנזקק או למטרה מזדמנת, כאשר אתה מבין שאינך רוצה לתקן עוולה קטנה אלא לגרום לשינוי אמיתי, ורואה בתרומה השקעה חברתית, כשאתה מוצא את עצמך משקיע לא רק כסף, אלא גם זמן מחשבה וניסיון, מתחיל לשתף פעולה עם אחרים ולהביט בתמונה הגדולה- רק אז אתה הופך לפילנתרופ.
אז החדשות הטובות של היום הן שיש פילנתרופיה ישראלית חיה ובועטת, ואתם ההוכחה!

הקמת המכון למשפט ופילנתרופיה, נולדה מתוך תסכול על ה"מצב" הקיים, חוסר ההבנה של הציבור וחוסר הסיוע מצד גורמי הממשלה. שותפי ואני הבנו שעלינו על משהו, שקיים צורך לחקור את התחום באופן שיטתי ומקצועי. הקמת פורום הקרנות היא פרי צורך בשיתוף פעולה, לימוד הדדי, פתרון בעיות ודחיפת מטרות משותפות לקרנות. ארגון JFN ישראל- ייבוא מאמריקה שהצליח מעל המשוער, היא רשת חשובה של פילנתרופים שלומדים זה מזה ומאפשרת שיתופי פעולה וקידום יוזמות. וכמובן, יכולים נותנים, הקבוצה הקטנה והחוצפנית מכולם, שלקחה על עצמה את המשימה הקשה לצרף למעגל ההשקעה החברתית ישראלים אמידים, שמצבם הכלכלי מאפשר להם תרומה גדולה. בטוחני שרבים מהם יצטרפו למעגל, הם רק אינם יודעים זאת עדין…
וכמובן יתר המשתתפים שכל אחד מכם עושה רבות ומהווה חבר של כבוד בקהילת הפילנתרופיה הישראלית.
איזה כיף לדבר (בעברית) אל קבוצה של אנשים שמבינה איזו זכות היא לגעת בחייהם של אנשים ולדעת שעשיתם ככל שביכולתכם לשפר את מצבם ואת סיכויי הצלחתם,
איזה תענוג שלא צריך להסביר לכם את המניעים וודאי שלא צריך להתנצל.
שהרי כל אחד מכם עבר דרך ארוכה ומפותלת, רבת קשיים וכישלונות, אך גם הישגים וסיפוק.
כאשר התבשרתי שסטודנטית ממוצא אתיופית שתמכנו בה בשל השתייכותה לקהילה, התקבלה לתואר שני בפסיכולוגיה קלינית, שמחתי כאילו הייתה בתי. כאשר מלגאי אחר התקבל לתכנית פולברייט, לא הייתה גאה ממני. כאשר התבשרתי לאחרונה ע"י מנכ"ל האופרה הישראלית שרבע מכלל הזמרים שיעלו על במת האופרה בעונה הבאה הם בוגרים של מיתר אופרה סטודיו, השתאתי. גיליתי שחיבתנו המשפחתית למוסיקה בכלל ולאופרה בפרט, נגעה לא רק בחייהם של כל אחד מזמרות וזמרי האופרה הצעירים שהוכשרו בתמיכתנו, אלא גם השפיעו ברבות הימים על התכנית העסקית של האופרה הישראלית שיכולה יותר ויותר להסתמך על זמרים ישראליים במקום להזמין זמרים מחו"ל, שיצרנו מקום פרנסה לקבוצה גדולה של אנשים וכמובן, תמכנו במערך התרבות בישראל.
אילו מקצת מהסיפורים הפרטיים שלי. בטוחני שלכל אחת ואחד מכם סיפורים משלו שמדרבנים אותו להמשיך הלאה.
המסע הפילנתרופי לשינוי חברתי, לשיפור פניה של החברה הישראלית ארוך וסיזיפי.
הסביבה בה אנו פועלים כיום מאתגרת מתמיד, הבעיות הכלכליות, חברתיות ופוליטיות לא הולכות לשום מקום, היחסים עם יהודי התפוצות מורכבים מאי פעם והאיומים על ישראל קיימים מבית ומחוץ.
כמו כן, למרות השיפור, איננו רבים ולא קל לצרף חברים חדשים לשורותינו.
אנו פועלים במגוון דרכים להרחיב את השורות ולהעמיק את העשייה, לשמור את הקיים ולהבטיח שיתופי פעולה ותוצאות טובות יותר למי שכבר מעורב. אני מאמינה שככל שנגביר את שיתוף הפעולה, המחקר והלמידה כך נתחזק וכך נוכל להגיע להישגים.
מטרת הכנס היא להכיר בקהילה שלנו ולשם שינוי, להתמקד בזווית הראייה של הנותנים והעושים, מתוך כוונה להכיר ולהוקיר, להעצים אותנו וגם להקל עלינו.
היום אנו מעוניינים לחזק את העושים במלאכה, להדגיש את חשיבות פעילותם אך גם לבטא את הקשיים וביחד, לאתר דרכים להתמודד ולהתעצם.

אם בתחילת הדרך היינו הפילנתרופים הישראליים, מיעוט קטן, סרח עודף שהצטרף לפילנתרופים מרחבי העולם; הרי שבמהלך השנים למדנו מהם ולמדנו בעצמנו, צברנו ניסיון והפכנו מתוחכמים ויעילים יותר. ונכון, גם מפוקחים יותר.
הקשיים כאמור, רחוקים מלהיעלם, אך אנו מחוזקים יותר ומודעים לאפשרויות.
היום מגיע לנו להביט פנימה ולדאוג לנו הפילנתרופים, לראות מה אנחנו עושים נכון ומה לא, לברר איך ניתן להעצים את השפעתנו ולקבוע אמות מידה להצלחה, לנסות להבין כיצד רואים אותנו אנשים אחרים, ומהי מערכת היחסים הנכונה עם גורמי השלטון.
הכנס היום הוא רק יריית הפתיחה לפעילות נמשכת במחקר, בקבוצות עבודה ובפיתוח תרבות של נתינה בקרב ישראלים.
כל אחד מהשותפים לארגון הכנס פועל במרץ בגזרה בה לקח על עצמו, לקדם אותנו.
אני תקווה כי נצליח להרחיב את השורות ולהעצים את השפעתנו לטובת החברה הישראלית.
תודה גדולה לנותני החסות שאפשרו את קיום הכנס:
קרן רוטשילד קיסריה, יד הנדיב, הקרן המשפחתית ע"ש תד אריסון וקרן עזריאלי ישראל
תודה לאוניברסיטת תל אביב על האירוח ועל תמיכתה במכון למשפט ופילנתרופיה מתוך הכרה בחשיבות הנושא לחברה הישראלית.
חברים,
אנחנו נמצאים במוזיאון הטבע ע"ש שטיינהרדט.
בשלב זה אנחנו, באי הכנס לפילנתרופיה ישראלית, עדין נחשבים לזן נדיר.
מטרתנו היא לדאוג לכך שלא נהפוך מזן נדיר לזן נכחד, תקוותי היא שנהפוך מציפורים נדירות לדרורים מצויים.
מאחלת לכולנו יום מהנה ומפרה.

בכנס השתתפו 170 משקיעים חברתיים ומנהלי/ות קרנות פילנתרופיות שהגיעו למוזיאון הטבע ע"ש שטיינהרדט באוניברסיטת תל אביב (טרם פתיחתו), ולקחו חלק בשיח מקומי ומקצועי המבוסס על ערכים ומעורבות חברתית, מתוך רצון לחקור את מקום הפילנתרופיה בחיזוק החברה בישראל.
השותפים המארגנים: JFN ישראל, המכון למשפט ופילנתרופיה , פורום הקרנות בישראל ויוזמת יכולים נותנים.
הקרנות התומכות בכנס: קרן רוטשילד קיסריה, קרן עזריאלי ישראל, הקרן המשפחתית ע"ש תד אריסון, יד הנדיב.

*דפנה היא חברה ביוזמת יכולים נותנים, חברת ועד מנהל JFN ישראל וממייסדי המכון למשפט ופילנתרופיה.

צילום: אלי מעייני
שתף את הפוסט

לשם שינוי ביחד

"לשם שינוי ביחד" – יכולים נותנים משפיעים, בהתכנסות של חברי המליאה ליום שלם שכולו מוקדש לחשיבה על מה עשינו והשגנו עד כה, מהם הנכסים וההזדמנויות לבניית תכנית עשייה ממוקדת לעתיד הקרוב. [...]

מפגש בבנק דרייפוס על צמיחתה של הנתינה בישראל

עסק משפחתי לדורות, פילנתרופיה – אגואיזם או אלטרואיזם? כנראה שגם וגם... שמחנו להשתתף בערב של בנק דרייפוס להציג נתונים על צמיחתה של הנתינה בישראל, לשתף מהי השקעה חברתית, תשואה חברתית והרווח האישי העצום, הסיפוק [...]

רמי ליפמן ואילון תירוש בשיחה מרתקת על היום שאחרי האקזיט

מהי אסטרטגיית ההשקעות העסקיות שלכם? האם הצלחה עבורך היא יותר מאשר רק רווח כספי? ביום שאחרי האקזיט- איך מייצרים משמעות נוספת להצלחה? איך ממנפים את ההזדמנויות החדשות לעשייה חברתית? רמי ליפמן ואילון תירוש, יזמים [...]